Skup niklu

Nikiel to metal, który jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Ni i liczbie atomowej 28. Odkryty został przez szwedzkiego chemika Axela Fredrika Cronsteda w 1751 roku. Nikiel jest jednym z kilku pierwiastków, które w temperaturze pokojowej są ferrromagnetykami czyli wykazują właściwości magnetyczne tak jak żelazo.

 

Nikiel jest powszechnie wykorzystywany ze względu na swoje właściwości fizyczne i chemiczne. Jest stosowany głównie jako stop z żelazem. Około 60% światowego wydobycia niklu wykorzystywana jest do produkcji stali nierdzewnej. Ponadto, nikiel jest używany jako składnik baterii niklowo-kadmowych, a także w produkcji monet (miedzio-nikiel).

 

Jego związki chemiczne są także wykorzystywane w przemyśle chemicznym, na przykład jako katalizatory w reakcjach chemicznych. Innym przykładem wykorzystania niklu w przemyśle jest produkcja magnesów (stopy AlNiCo). W stopach tych oprócz niklu wykorzystuje się również aluminium oraz kobalt.

 

 

Rudy niklu

 

Nikiel występuje w przyrodzie głównie w postaci minerałów, a jego najważniejszymi rudami są pentylandyt oraz garnieryt. Występuje także w postaci związków z siarką, arsenem, antymonem i węglem. W drugiej połowie XIX wieku duże złoża garnierytu zostały odkryte w Nowej Kaledonii. Do 1905 roku wyspa ta była największym producentem niklu na świecie.

 

Na początku XX wieku "pałeczkę" w  największej ilości produkowanego niklu przejęła Kanada ze swoimi złożami zlokalizowanymi w obszarze tzw. niecki Sudbury.

 

 

      

Nikiel - zastosowanie

 

Nikiel jest szeroko wykorzystywany w różnych dziedzinach przemysłu i technologii ze względu na swoje unikalne właściwości. Oto kilka przykładów zastosowań niklu:

 

Stal nierdzewna: Najważniejszym zastosowaniem niklu jest jako składnik stopu z żelazem, tworzącego stal nierdzewną. Stal nierdzewna jest trwała, odporna na korozję i ma wiele zastosowań, takich jak produkcja narzędzi, sprzętu kuchennego, elementów konstrukcyjnych, a także w przemyśle chemicznym.

 

Baterie niklowo-kadmowe: Nikiel jest używany w bateriach niklowo-kadmowych, które znajdują zastosowanie w urządzeniach elektronicznych, takich jak aparaty fotograficzne, latarki czy urządzenia przenośne.

 

Monety: Nikiel jest stosowany w produkcji monet, szczególnie w stopie miedzionikiel. Przykładem są amerykańskie monety pięciocentowe oraz dziesięciocentowe zwane potocznie niklowymi. W Polsce, w okresie PRL-u również produkowano monety z miedzioniklu o składzie: 25% Ni oraz 75% Cu. 

 

Przemysł chemiczny: Związki niklu są używane jako katalizatory w różnych procesach chemicznych.

 

Elektronika: Nikiel jest stosowany w elektronice, zwłaszcza w produkcji magnesów, przewodów elektrycznych oraz w procesach powlekania metali.

 

Wyroby jubilerskie: Nikiel jest używany w jubilerstwie, szczególnie jako składnik stopów do produkcji biżuterii.

 

Produkcja stopów specjalnych: Nikiel jest składnikiem wielu stopów, takich jak inconel czy hastelloy, które charakteryzują się odpornością na wysokie temperatury, korozję i są wykorzystywane w przemyśle lotniczym i energetycznym.

 

Energetyka jądrowa: Nikiel jest stosowany w niektórych komponentach reaktorów jądrowych ze względu na swoją zdolność do utrzymywania właściwości mechanicznych w wysokich temperaturach.

 

 

 

Cena niklu na światowych giełdach

 

 

Nikiel jest metalem przemysłowym dlatego jego ceny na przestrzeni lat podlegały znacznym wahaniom spowodowanym aktualną sytuacją gospodarczą oraz popytem największych gospodarek świata na ten metal. Początek XXI wieku był tym okresem, w którym ceny tego metalu na światowych giełdach osiągnęły swoje maksimum na poziomie 50 000 USD/tonę. Ten rekordowy poziom cenowy przypada na marzec 2007 roku i jest tym bardziej spektakularny jeśli uświadomimy sobie, że jeszcze w 2005 roku cena niklu oscylowała w granicach 13 000 USD/tonę! Czyli niespełna w dwa lata ceny niklu wzrosły prawie czterokrotnie! Jednak to eldorado na niklu trwało raptem tylko kilka miesięcy. Później ceny niklu zaczęły spadać i nikiel swój dołek cenowy zaliczył pod koniec 2008 roku na poziomie 9000 USD/tona.

 

Kolejne lata notowań niklu możemy uznać za w miarę stabilne, ponieważ ceny tego metalu poruszały się w trendzie bocznym i oscylowały między 10000 USD/tona a 30000 USD/tona. Taka "sielanka" trwała do końca 2019 roku kiedy to wybuchła pandemia Covid-19 i ceny metali na rynkach światowych po krótkich spadkach zaczęły lawinowo piąć się do góry i osiągać swoje maksima notowań w kolejnych latach. Wybuch wojny w lutym 2022 roku Rosji z Ukrainą w wyniku napadu Putina na mniejszy kraj spowodowały dalsze zawirowania na rynku cen niklu. Ponieważ rosyjski Norilsk Nickel jest jednym z potentatów na światowym rynku niklu wybuch wojny oraz sankcje UE nałożone na import metali z Rosji do krajów UE spowodowały dalsze wzrosty cen tego metalu na światowych giełdach. Aż nastał pamiętny, dla inwestorów działających na rynku niklu, dzień 8 marca 2022 roku. To w tym dniu doszło do niespotykanego w dziejach giełdy London Metal Exchange zawieszenia notowań niklu. Stało się to po tym jak w kilka chwil ceny niklu przekroczyły magiczną granicę 100 000 USD/tona! Było to wydarzenie niespotykane i nigdy wcześniej w historii notowań LME nie doszło do takiej sytuacji. Notowania niklu były zawieszone przez kilka dni, aż do uspokojenia się sytuacji na rynkach światowych. Po wznowieniu notowań ceny dość szybko spadły do poziomu 21 000 USD/tona by następnie wzrosnąć do ok 30 000 USD/tona! 

 

W chwili obecnej (styczeń 2024 r.) obserwujemy ciągły spadek cen niklu z poziomu 29 000 USD/tona (styczeń 2023 r.) do poziomu 16 500 USD/tona. Jak ceny niklu będą się kształtowały w roku 2024 czas pokaże. Patrząc na wykres 25-letni kształtowania się cen niklu na giełdach światowych widzimy wyraźnie, że bliżej nam do wieloletnich minimów niż maksimów na poziomie 50 000 USD/tona.    

 

 

Cena niklu w skupie 

 

Firma FEMONI specjalizuje się w skupie złomu metali rzadkich w tym również złomu niklu. Na rynku istniejemy od 2007 roku więc mamy największe doświadczenie spośród wszystkich firm operujących w okolicy. Dzięki naszym kontaktom handlowym jesteśmy w stanie zaproponować naszym kontrahentom najwyższe ceny skupu złomu niklu. W ostatnich 3 latach za za złom niklu płaciliśmy od 80 zł/kg do nawet 130 zł/kg. 

 

W obecnej sytuacji gospodarczej oraz mając na uwadze aktualne poziomy notowań niklu oraz dolara na światowych giełdach ceny skupu złomu niklu są niższe ale nadal atrakcyjne. Wahają się od 40 zł/kg do 50 zł/kg w zależności od ilości oraz czystości oferowanego materiału.

 

Swoją ofertę skupu złomu niklu kierujemy zarówno do firm produkcyjnych posiadających tego rodzaju odpad jak również innych skupów złomu oraz klientów indywidualnych. Ze swojej strony gwarantujemy natychmiastową analizę chemiczną profesjonalnym sprzętem, wysokie ceny skupu oraz gotówkowe płatności. Wszystkich zainteresowanych nawiązaniem z nami współpracy zapraszamy do kontaktu telefonicznego.         

      

Tel: 576 488 940

Email: biuro@skupmetali.org.pl

FEMONI - skup złomu metali kolorowych

Skup niklu

Skup cyny

Skup cynku

Skup ołowiu

Skup aluminium

Skup metali kolorowych

Skup złomu w Dąbrowie Górniczej

Skup złomu w Chorzowie